Świat Wiedźmy

Świat Wiedźmy jest nazwą absolutnie roboczą! I tak od wielu już lat… Przyjęła się ona na tyle, że już nie potrafię o książkach i opowiadaniach z tej serii (że tak szumnie to nazwę) myśleć inaczej. Nawet nie wiem, kiedy podjęłam decyzję, by tę nazwę zostawić. Może ona być jednak zwodnicza! Świat ten nie należy do Wiedźmy! Nie jest też ona główną bohaterką. Po prostu pojawia się to tu, to tam… Ale może od początku!

Zacznijmy zatem od Wiedźmy. Jest to postać w dużej mierze legendarna. Przede wszystkim straszy się nią małe dzieci, a te dorastają potem i nadal się Jej boją… Krążą o Niej różne legendy, więc prawdopodobnie każdy kiedyś coś o Niej słyszał. Nie wiadomo tylko, jak wiele z tego jest prawdą. Jest jednak pewnym, że Wiedźma jest bardzo potężną maginią. Zwykli ludzie podejrzewają co prawda, że Ona wcale nie istnieje… Jednak gdy mają poważny problem, gdy już wszystkie sposoby na pozbycie się go zawiodły i niestety nie da się go ignorować do końca życia, największy nawet niedowiarek rusza cały w strachu do Wiedźmy po prośbie. Zwykle ma jednak nadzieję, że może umrze gdzieś po drodze.

Nikt nigdy nie poznał Jej imienia, ale zwykle zwie się ją Wiedźmą spod Kolumny (chociaż samo „Wiedźma” by wystarczyło – wszyscy i tak wiedzą, o kogo chodzi), bo mieszka ona na równinie otaczającej Kolumnę. Kolumna to ważny element Świata (który, tak jak Wiedźma, nie ma innego imienia niż Świat). Znajduje się ona w samym jego centrum i podtrzymuje całą Kopułę Nieba. Kolumna jest raczej zwyczajna: biała, gładka, bardzo wysoka… Widać ją jednak z każdego miejsca na Świecie, nocą zaś w miejscu, w którym Kolumna stapia się z Niebem, żarzy się bardzo jasny punkt zwany Gwiazdą Kolumny (po co się wysilać!).

Po Kopule Nieba turla się Słońce, które jest generalnie bardzo kapryśne. Każdej nocy dryfuje sobie po wodach poza Kopułą i kombinuje, z której strony by tu tym razem wzejść. Nigdy więc nie wiadomo, w które okno następnego dnia zaświeci… Dlatego właśnie nieruchoma Kolumna jest bardzo przydatna w trakcie podróży.

W celu uczczenia pochodu Pięciu Bóstw Żywiołów (wtedy został uformowany Świat, a pochód rozpoczął się przy Kolumnie), kierunki Świata także dzielą się na pięć: Światła, Powietrza, Ziemi, Wody i Ognia (Podział na pięć kierunków funkcjonował także w Chinach. Nie żeby Pięć Bóstw o tym wiedziało…).

Wszystkich Bogów Świata (Większych i Mniejszych) obowiązują Boskie Prawa niepozwalające im nadmiernie mieszać się w życie jednostek (to znaczy, że można zatopić jakieś miasto, ale nie należy podstawiać nogi jednemu i temu samemu śmiertelnikowi). Mogą oni jednak obdarzać swoją mocą wybrane gatunki, rody, czy nawet jednostki, jeśli takie mają życzenie. Pewnego rodzaju wyjątkiem jest oczywiście Bóstwo Przeznaczenia, ale i ono nie trwoni swojego czasu na dokładne planowanie życia wszystkiemu wokoło – kto by miał do tego cierpliwość?!

Ponieważ w pierwszym opowiadaniu pojawia się Smok, dlatego chciałabym wyjaśnić, czemu słowo to pisane jest z wielkiej litery. Jest to co prawda nazwa gatunkowa (tak samo jak wróżki, ludzie czy krasnoludy), ale także honoryfikatywna! Smoki są stworzeniami o bardzo wysokim statucie w Świecie. Śmiertelnicy postrzegają je jak Mniejszych Bogów, z tą różnicą, że gdy któryś wygląda zbyt groźnie, da się go zabić jakimś mieczem czy włócznią (co też niestety często się zdarza).

Historie, które spisuję w ramach tego cyklu, są dość niezależne. Nie powinno być więc większego problemu z brakującymi informacjami. Większość historii tutaj będzie wyglądała raczej jak baśnie niż jak pełnokrwiste opowiadania, ale mam nadzieję, że mimo to polubicie ten Świat równie mocno jak ja! ^^

Reklamy

2 thoughts on “Świat Wiedźmy”

 1. Aha! Teraz rozjaśniło mi się korzystanie z wielkich/małych liter. Okazuje się, że są to nazwy własne, jak również względy grzecznościowe i uczuciowe odgrywają tu pewną rolę, ale przecież fakt ten nie zmienia tego, o czym mówiłem – nie tylko styl, dobór słownictwa oraz ilustracje kreują świat przedstawiony, lecz także przyjęta pisownia.

  A przez tę pisownię autorzy utworów fantastycznych mają niekiedy twardy orzech do zgryzienia! Słowa „elf”, „ork” w większym lub mniejszym stopniu zadomowiły się w polszczyźnie, ale czy „Nordowie” są natomiast niejednostkową nazwą istot będących wytworem fantazji (mała litera, np. diabełki, hobbici)? A może nazwą zbiorową istot mitologicznych (wielka litera, np. Atlantydy, Gracje)? Czy też raczej określeniem członków narodu, rasy (wielka litera, np. Murzyn, Słowianin)? Albo nazwą mieszkańców terenów geograficznych (ponieważ w moim świecie faktycznie zamieszkują określony obszar; wielka litera, np. Ślązak)?

  Cóż, odpowiedź mam jedną: szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie! Dobrze, że na wordpressie można postawić własną zagródkę, nie będąc nawet członkiem stanu szlacheckiego.

  Pozdrawiam serdecznie

  • No tak, to jest zawsze trudne na gruncie naszego języka. Przyzwyczajona do praktyk angielskich, koniecznie wtłaczam je do swoich narracji, co nie zawsze jest zgodne z zasadami poprawnościowymi. Podciągam te wielkie litery pod nazwy własne lub honoryfikatywne, ale nie zawsze jest to takie proste. Ot choćby właśnie podane wyżej przykłady różnorodnych grup (a wiadomo, że może ich być nawet więcej!), bo przecież to, jak rozumiemy dane pojęcie, czy odnosimy się do niego z szacunkiem, czy wręcz przeciwnie, też może być istotne dla autora. Postaci miewają przecież różne poglądy i wtedy zapis graficzny może służyć pomocą. Tylko co Czytelnik powie na ten pozorny brak konsekwencji? O redakcji już nawet boję się wspominać ^^’
   Mi jednak najwięcej snów z powiek spędzają nazwy ważnych wydarzeń. Co zrobić z nimi? Przecież są takie zdarzenia w historii każdego uniwersum, którym wielka litera się po prostu należy! A tu w polszczyźnie nie wolno jej nadać ^_~

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s